Cmentarz Żydowski w Częstochowie
Cmentarz Żydowski w Częstochowie
Google Ads 300x250
Częstochowa -
42-200 Częstochowa
Śląsk
zobacz na mapie
Opis
Początki częstochowskiej gminy żydowskiej sięgają 1700 roku, z którego to pochodzą wzmianki o zamieszkaniu na terenie miasta kilkunastu rodzin żydowskich. Większość z nich trudniła się tkactwem i handlem. Około 1765 roku przystąpiono do budowy pierwszej częstochowskiej synagogi. Jak wynika ze źródeł historycznych, Żydzi dobrze zaaklimatyzowali się w Częstochowie. Brali udział w życiu kulturalnym i społecznym miasta, uczestniczyli również we wszystkich niepodległościowych poczynaniach i zrywach miejscowej ludności. Głośna była na przykład sprawa dyrektora żydowskiego gimnazjum Daniela Neufelda, aresztowanego w 1863 roku i wywieziono na Sybir za działania niepodległościowe. Zorganizował on w budynku swojego gimnazjum zebranie działaczy niepodległościowych oraz sprzeciwiał się wprowadzeniu do gimnazjum języka rosyjskiego jako języka wykładowego.Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości okazało się, że częstochowscy Żydzi przez kilkadziesiąt lat przechowywali z największym pietyzmem polskie sztandary wojskowe, pochodzące sprzed zaborów. Ukryto je w synagodze jako zasłony do rodałów.
Wielu Żydów działało w instytucjach miejskich, w stowarzyszeniach i organizacjach społecznych, również w chrześcijańskich. Wspomnieć należy o wielkiej ich aktywności na polu kultury, byli oni znaczącymi wydawcami i drukarzami jak również animatorami życia kulturalnego Częstochowy. Przez wiele lat w mieście działał ogródek, teatr - kawiarnia rodziny Kolbergów.
Cmentarz żydowski w Częstochowie założony został w 1799 roku (inne źródła podają rok 1780). Znajduje się on na prawym brzegu Warty, ma powierzchnię 8,5 hektara. Częstochowska nekropolia należy do największych w kraju, liczy około 4.500 grobów. Najstarszy ocalały nagrobek pochodzi z początku XIX wieku. Na części nagrobków są jeszcze ślady oryginalnych polichromii. Ohel zmarłego w 1920 roku cadyka Justmana jest corocznie odwiedzany przez chasydów z całego świata. Podczas II wojny światowej teren cmentarza był miejscem egzekucji częstochowskich Żydów - ich szczątki złożono w zbiorowej mogile. Ostatni legalny pogrzeb odbył się w 1970 roku, jednak potajemnych pochówków dokonywano jeszcze przez kolejne trzy lata.